Arvien pamanāmāki kļūst dažādi āra pasākumi, kas piepilda kā Rīgas tā arī visas Latvijas pasākumu kalendārus. Īpaši siltajā sezonā, vairumā no tiem pamanāmas lielas un mazas teltis. Daļa no šīm teltīm ir nomātas, bet daļa- iegādātas.

Kā izlemt kas izdevīgāk? Bez ilga ievada ķeramies klāt tam, lai noskaidrotu kad telts noma ir gudrākais risinājums un ko vispār nozīmē “telts noma”.

Telšu noma Latvijā popularitāti sāka audzēt no 2005. gada, kad radās pirmās telšu nomas. Ja no sākuma tika piedāvātas tikai teltis, tad drīz vien inventāra klāsts tika papildināts ar mēbelēm, grīdas segumiem un citu pasākumiem nepieciešamu tehniku.

Telšu noma nodrošina kā nomu tā arī piegādi un montāžu. Rezultātā klientam nav jāmeklē papildspēki pie montāžas un kravas buss vai pat smagais auto, lai inventāru transportētu.

Kādas funkcijas telts pilda pasākumā?

Nojumes funkcija pamatā atkarīga no pasākuma mērķa un formāta, bet šeit apskatīsim dažas populārākās telts funkcijas:

 • produkcijas pārdošanas vieta- saliekamās teltis;
 • produkcijas reklāma, zīmola atpazīstamība- viena vai vairākas saliekamās teltis, parasti ar apdruku un papildus vizuāliem materiāliem;
 • skatuve- 5x10m vai 4x6m telts;
 • ekonomiska, bet ietilpīga pajumte sporta spēlēs vai privātā pasākumā- Zvaigznes telts;
 • pielāgota telpa- sākot no 5x5m līdz pat 20x60m korporatīvajos un masu pasākumos;
 • reģistrācija vai tehniskā telpa- 3x3m, 3x6m vai 5x5m teltis.

Kad esam apskatījuši dažus populārākos telšu pielietojumus, laiks noskaidrot vai telšu noma ir pareizā izvēle.

Kad telts noma ir izdevīgākais risinājums.

1. kāds inventārs un tā apjoms nepieciešams?

Šķiet loģiski, ka masu pasākumi inventāru nomā, jo ir nepieciešams liels apjoms telšu, mēbeļu, tualešu, žogu u.c. inventāra. Šāda inventāra iegāde un uzturēšana būtu nerentabla. Kurā brīdī telts noma kļūst izdevīga?

telts noma Liepājas pusmaratonā

Ja nepieciešams nomāt lielu apjomu inventāra un inventārs prasa specializētu montāžu un kopšanu. Tas attiecas uz visām lielajām teltīm, sākot no 5x5m “spices” teltīm līdz 10m un 20m platām angāru teltīm. To iegādes cena sākas no 2000 eur un to uzglabāšanai nepieciešami vismaz 25 m2.


Piemērs.

Vidēja izmēra brīvdabas pasākums ar paredzēto apmeklētāju skaitu- līdz 2000 cilvēkiem. Pasākums noris brīvā dabā un tajā dažādi ēdinātāji prezentē savu piedāvājumu. Katram ēdinātājam ir 3x3m līdz 3x6m laukums. Sākam skaitīt kas nepieciešams:

 • Higiēna- uz 2000 cilvēkiem nepieciešamas vismaz 6 tualetes un 2 sanitārās stacijas.
 • Teritorijas nožogojums- 160m žoga.
 • Telšu noma dalībniekiem un tehniskajām vajadzībām- 12 3x3m teltis, 2 3x6m teltis.
 • Elektrība- 20 kW ģenerators.
 • Skaņas tehnika- 5x8m skatuve, DJ pamata paskaņošanas komplekts.

Aptuvenās inventāra iegādes investīcijas: 38000 eur

Aptuvenās nomas investīcijas: 3200 eur

Inventārs atpelna sevi 11. pasākumā, neskaitot uzglabāšanas, transporta un apkalpošanas izmaksas.


Toties saliekamās nojumes, ko iespējams uzmontēt vienatnē būs izdevīgāk iegādāties, ja paredzēti vismaz 4 pasākumi gadā un projekts ir ilgtermiņa. Jāņem gan vērā izmērs un skaits.

Tirgotājiem, kas pastāvīgi piedalās tirdziņos un svētkos, noteikti, izdevīgāk būs saliekamo telti iegādāties. Šādā gadījumā tās īpašnieks to var arī apdrukāt šādi uzlabojot sava zīmola atpazīstamību.


Piemērs.

Tirgotājam paredzēti 10 pasākumi sezonā un nepieciešama 3x3m nojume. Dalību tirdziņos plānots turpināt arī nākamajās sezonās.

saliekamo telšu noma tirgotājiem

 • Iegādes investīcijas: 530 eur ar PVN
 • Nomas investīcijas bez piegādes un uzstādīšanas: 605 eur ar PVN
 • Aptuvenās nomas investīcijas ar piegādi (40 km radiusā ap Rīgu) un uzstādīšanu: 1149.50 eur ar PVN

Šajā gadījumā telts iegādes investīcijas kļūst mazākas par nomas investīcijām 9. telts nomas reizē.


2. cik pasākumi plānoti sezonā?

Ja sezonā paredzēti vien pāris pasākumi, teltis noteikti būs izdevīgāk nomāt sekojošu iemeslu dēļ:

 • atpelnīšanās– šādā scenārijā, atpelnīšanās laiks teltij ir vidēji 3 gadi.
 • Kopšana un uzglabāšana– telti ir jāmazgā, jāuzglabā siltā un sausā telpā, un pareizi jāieziemo. Tā ir jānogādā līdz pasākuma norises vietai un arī jāuzmontē.
 • Elastība-nomājot telti, ir iespējams izvēlēties dažādus izmērus un krāsas.

Toties, ja sezonas pasākumu kalendārs ir blīvi aizpildīts un vairumā gadījumu nepieciešamas saliekamās teltis, tad iegāde noteikti būs izdevīgākais variants.

3. vai ir pieejami nepieciešami resursi un laiks?

Telšu piegāde un uzstādīšana prasa laiku un papildus cilvēkresursus. Montāžas laiks teltīm kas lielākas par 5x5m, ir no 1 – 8h un nepieciešamo palīgu skaits svārstās no 2- 6 cilvēkiem.

Šis ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ telšu noma bieži tiek atzīta par izdevīgāko variantu. Tas novērojams korporatīvajos pasākumos, kur pasākumu aģentūrām nepieciešams laiks, lai paveiktu savus veicamos darbus.

Un arī masu pasākumos, kur pašvaldības vai organizatori apzinās savas kompetences un tehniskus darbus uztic kompānijām, kas tos veic ikdienā.

4. standarta vai individuāls risinājums?

Vēl pirms pāris gadiem Latvijā populārākās izvēles bija standarta risinājumi. Respektīvi baltas standartformas teltis. Pēdējā laikā arvien vairāk sastopamies ar indivuāliem risinājumiem.

positivus, pasākumu telts noma

Piemēram, caurspīdīgas teltis, sešstūra formas teltis un brendotas teltis. Ja ir vēlme radīt oriģinālu noformējumu, noma visdrīzāk būs labākais risinājums, jo nodrošinās zemākas izmaksas kā risinājuma izstrāde no nulles.

Bonus- kas veido telšu nomas cenu?

Cenu veido 4 faktori:

 • noma– ar inventāru saistītās izmaksas (uzglabāšana, kopšana, nolietojums, iegāde).
 • Transportēšana– transportēšanai nepieciešamais transports, degviela, nolietojums, alga šoferim, ar auto saistītās izmaksas.
 • Montāža– šī pozīcija bieži iekļauta jau telts nomas tarifā un to veido algas darbiniekiem.
 • Sezonalitāte-bieži nepamanīts faktors paliek sezonalitāte, kas nozīmē, ka no nopelnītās naudas nomas uzņēmumam vēl jāspēj arī pārziemot.

Tieši transporta izdevumi bieži kļūst par iemeslu tam, ka telti tomēr izdevīgāk ir iegādāties.

Piemēram, teltis jātransportē uz Daugavpili (aptuveni 250 km no Rīgas). 250 x 4 (2 reizes turp un atpakaļ) =1000 km. Un 1000 x 0,3 eur= 300 eur. Šādos gadījumos pašu telšu nomas cena ir zemāka par transporta izmaksām.

Kopsavilkumā.

Telts noma ir labākais risinājums, ja nepieciešamas lielās teltis vai arī inventāra apjoms ir liels un tas ietver dažādas pozīcijas. Ir vērts noskaidrot cik tālu ir tuvākā telšu noma, jo, iespējams, transporta izdevumi drīz vien pārsniegs telts vērtību.

Iegāde, noteikti, būs izdevīgāka par nomu, ja runājam par 3x3m, 3x6m saliekamajām nojumēm kuras paredzēts intensīvi izmantot sezonas laikā.

Šeit jāpiebilst, ka izdevīgums būs jūtams iegādājoties kvalitatīvu telti, jo ekonomiskās klases teltis var likt vilties jau pirmās sezonas laikā. Noteikti iesakām iegādāties saliekamo telti ar garantiju, tā iegūstot pārliecību, ka konkrētajā periodā telts pildīs savu funkciju.

Kuru variantu izmanto Tu un kāpēc?


Uzzini vairāk par KTN pieredzi caur mūsu stāstiem:

Ginesa rekorda cienīgs risinājums.

Kāzas pludmalē- kas jāņem vērā, lai tās atbilstu ekspektācijām.